Iš ko susideda ir kaip veikia oro balionas?
Tikriausiai ne kartą, virš savo galvų, matėte pro šalį skrendančius oro balionus ir pagalvojote, iš ko susideda oro balionas, kas jį išlaiko ir kaip jis valdomas? Tada užsukote į ten, kur reikia, nes dabar į šiuos klausimus bus atsakyta. Pirmiausia reikia pasakyti, kad oro balionas susideda iš trijų pagrindinių dalių: kupolo, degiklių ir krepšio:
- Kupolas – sudarytas iš spalvingo, stiprus, orui nepralaidaus ir nedegus audinio, į jo vidų yra įpučiamas šaltas oras (pakilimo pradžioje) ir jis sušildomas degiklių liepsna, taip sudaroma keliamoji galia, reikalingą, kad oro balionas pakiltų. Kupolas ir pats balionas veikia tokiu principu: jei viduje esantis oras vėsta balionas leidžiasi, jei šyla – jis kyla. Visą šį procesą valdo pilotas.
- Degikliai yra pakabinami virš krepšio, kad baliono pilotas galėtų juos patogiai valdyti ir taip reguliuoti kilimo ir leidimosi pagreitį. Degikliai, tai įrenginys, sudarytas iš metalinių vamzdelių, skirtų karštai liepsnai išgauti ir taip sušildyti orą, esantį kupolo viduje.
- Oro baliono krepšys yra skirtas keleiviams ir pilotui talpinti bei skraidinti. Jis yra gaminamas iš vytelių, todėl jis yra toks lengvas ir lankstus, vytelių lankstumas sušvelnina nusileidimo smūgį ir keleivius apsaugo nuo galimų traumų. Krepšio apačia – sutvirtinta trosais, taip krepšys tampa dar saugesnis ir patvaresnis.
Reikėtų nepamiršti ir kitų karšto oro baliono sudedamųjų dalių: ventiliatoriaus ir dujų balionų. Ventiliatoriaus pučia šalta orą į kupolą, reikalingą balionui pakelti, o specialūs dujų balionai, prijungti prie degiklių, kuriuose yra laikomos dujos, reikalingos oro baliono pakėlimo ir skridimo procesui. Vienas iš esminių skrydžio aspektų yra tas, kad oro balionas neturi vairo, jis skrenda tik pavėjui ir nuo vėjo krypties priklauso pakilimo vietos pasirinkimas.